DALIA DEKORACYJNA 1SZT CREME DE COGNAC KIEPENKERL Zobacz większe

DALIA DEKORACYJNA 1SZT CREME DE COGNAC KIEPENKERL

Nowy produkt

DALIA DEKORACYJNA CREME DE COGNAC 1SZT KIEPENKERL

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

13,00 zł brutto

Opis
Waga300g
Więcej informacji

Różowo-czerwona dekoracyjna dalia z żółtą podstawą. Wysokość około 90 cm.

DALIA 

Nazwa tej pięknej rośliny pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Dahla. Jej ojczyzną jest Meksyk, którego klimat sprzyja bujnemu wzrostowi i długiemu kwitnieniu. Rośliny osiągają wysokość 90 cm. Częścią podziemną są karpy złożone z kilku grubych, bulwiastych korzeni.
Pod względem budowy koszyczków kwiatostanowych odmiany podzielono na grupy: pojedyncze (typu Mignon), półpełne (podwójne, anemonowe i kołnierzykowe) i pełne, które są najliczniejszą grupą i obejmują dalie dekoracyjne, półkaktusowe, kaktusowe, kuliste (Ball) i pomponowe. Oprócz dalii wysokich i średnio wysokich bardzo poszukiwane są także odmiany karłowe. Kwitnienie dalii przypada od końca czerwca do jesieni.

Uprawa

W naszym klimacie dalie nie zimują w gruncie i są wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki. Dlatego karpy sadzi się dopiero w maju, w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebę głęboko uprawioną, niezbyt ciężką i nie nadmiernie wilgotną. Karpy odmian silnie rosnących sadzi się co 50cm, a odmian niskich co 20-30cm. Głębokość sadzenia zależy od wielkości karpy; pąki widoczne w górnej części bulwiastych korzeni muszą znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi.

Pielęgnowanie

Dalie powinny być systematycznie podlewane i kilkakrotnie zasilane nawozami mineralnymi, zwykle do końca lipca. Na 1m2 daje się łącznie około 80g mieszanki nawozowej. Na początku uprawy trzeba odchwaszczać glebę, a później dalie silnie się rozrastają i nie ma takiej konieczności. Odmiany silnie rosnące wymagają palikowania, gdyż pędy łatwo się wyłamują pod ciężarem kwiatostanów. Już od czerwca prowadzi się selekcję i usuwa rośliny słabo rosnące, o odbarwionych i zniekształconych liściach. Przyczyną takich objawów są choroby wirusowe, łatwo przenoszone przez mszyce.

Przechowywanie

Pod koniec września pędy ścina się nad ziemią i ostrożnie wykopuje karpy. Po podsuszeniu i oczyszczeniu układa się je luźno w dużych skrzynkach, w pomieszczeniu o temperaturze 5-8oC. Przysypanie piaskiem lub trocinami skutecznie chroni przed przesychaniem. 
Wiosną, bezpośrednio przed sadzeniem do gruntu, można podzielić duże karpy na kilka części, z których każda musi mieć po 2-3 pąki. Jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania.

Zastosowanie

Dalie są ceniolubnymi roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale nadają się do tworzenia grup ogrodowych na trawnikach, na rabaty, na kwiat cięty, a niskie odmiany na obwódki i do pojemników na tarasy i balkony.